Zalety i wady nauki z native speaker’em

English By Phone

1 Comment

13/07/2017

Zalety i wady nauki z native speakerem

Nauka języka obcego z native speakerem – to jedna z najpopularniejszych, chyba także najskuteczniejszych, metod kształcenia w dziedzinie lingwistycznej. Co tak naprawdę oznacza sam ten termin? Otóż, pod tym jakże „trendy” terminem ukrywa się tak naprawdę nauczyciel, dla którego dany język jest językiem ojczystym Posiadanie wykształcenia kierunkowego (pedagogicznego) nie jest jednak w tym przypadku konieczne, chociaż na pewno lepiej jest, gdy dany native speaker posiada takowe wykształcenie. Zresztą i tak obecnie spora ich część może pochwalić się różnymi certyfikatami wyższego szczebla. Ale i tak najważniejszy jest tutaj kontakt z „żywym” językiem, używanym realnie na ulicach danego kraju, a nie (jak w przypadku większości absolwentów anglistyki czy innego lingwistycznego kierunku studiów) z wersją kanoniczną danego języka, która nie ma niestety wiele wspólnego z „prawdziwym” językiem. Naukę z native speakerami oferuje obecnie praktycznie większość ośrodków doskonalenia znajomości języków obcych. Spróbujmy zastanowić się zatem, jakie są główne zalety i wady nauki z native speakerem?
Zdecydowanie największą zaletą nauki z native speakerem jest – to rzecz bezdyskusyjna – możliwość zapoznania się z danym językiem jakby „u źródła”. Taki nauczyciel to przecież osoba, dla której nauczany język jest językiem ojczystym, podstawowym. Taki nauczyciel myśli właśnie w tym języku, a nie tak jak inni przekłada sobie w umyśle swym jakąś myśl najpierw z przykładowo: polskiego na angielski czy rumuńskiego na mandaryński. Native speaker może także bez najmniejszych trudności skorygować nasze błędy, czy to w gramatyce czy po prostu samej wymowie. Dodatkowo, zawsze będzie w stanie podać nam jakiś dobry przykład, ponieważ „żyje” w tym języku. Poza tym native speakera można naśladować bez większych obaw o nasz słowiański akcent.Natywny nauczyciel to ponadto chodząca, żywa „encyklopedia”, posiadająca masę ciekawych i przydatnych informacji na temat zwyczajów panujących w jego ojczystym kraju i różnych ciekawostek, które z pewnością sprawią, że nauka będzie przyjemniejsza oraz bardziej efektywna.W opinii większości osób mających mniejszą lub większą styczność z szeroko pojętą nauką języków obcych, nauka z native speakerem jest najskuteczniejszą formą zapoznawania się i doskonalenia sztuki władania językiem obcym. I trzeba się z taką tezą zgodzić. Szczególnie że zdecydowana większość zajęć (niezależnie od typu i formy) prowadzonych przez takich nauczycieli to zajęcia, na których używa się właśnie tylko tego konkretnego języka. Innymi słowy, dzięki takiemu podejściu osoba ucząca się ma do czynienia z obcym językiem non stop, bez przerwy. Może to z początku wydawać się trochę frustrujące, jednak w dłuższej perspektywie przynosi zazwyczaj zdumiewająco dobre efekty. Ten sposób nauki daje nam właśnie możliwość nieustannego kontaktu z językiem, którego pragniemy się nauczyć – native speakerzy są w stanie podciągnąć naszą znajomość danego języka dużo szybciej niż nauczyciele Polacy.Wyniki są z reguły dużo bardziej zadowalające.A jakie są z kolei wady? Wydaje się, że jedyną poważną wadą nauki z native speakerem jest konieczność posiadania pewnych podstaw danego języka. Wynika to oczywiście z faktu, że zajęcia takie są prowadzone najczęściej tylko w języku ojczystym nauczyciela, przy ewentualnym używaniu dodatkowo języka angielskiego, jeśli uczymy się np. włoskiego czy hiszpańskiego. Konieczność znajomości chociażby podstaw angielskiego może być dla niektórych osób dużym problemem i prowadzić do znaczącego poczucia dyskomfortu w trakcie procesu nauczania. Innych wad tego systemu trudno się doszukać.

Podsumowując, należy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nauka obcego języka z native speakerem w English By Phone to wybór najwłaściwszy, dający najlepsze i najszybsze efekty. Wybierając naukę z native spekaerem, możemy mieć całkowitą pewność, iż nasz nauczyciel ma określone podstawy do gwarantującej nam korzyści nauki. Poza tym, będziemy mogli dowiedzieć się całej masy ciekawych rzeczy na temat jego ojczystego kraju, co u polskich nauczycieli nadal jest rzadkością.